Information om kontrollresultat 2026
Alla kontrollmyndigheter ska årligen rapportera information om sin kontrollverksamhet. Den här anvisningen gäller den kontroll som utförts under 2026 och ska rapporteras till Livsmedelsverket senast den 31 januari 2027.
Varje kontroll måste rapporteras med minst ett (1) ett kontrollresultat.
Rapporteringspunkt
Rapporteringspunkterna (bilaga 2) är indelade efter lagstiftningsområde A-Q.
Rapporteringspunkter (Bilaga 2) 2026 - Kontrollwiki
Punkterna rapporteras tillsammans med resultaten (se Resultat). I vissa fall kan det vara aktuellt att rapportera flera kontrollresultat med samma rapporteringspunkt, varav högst ett (1) kontrollresultat med resultatet ”Utan avvikelse”, men flera med resultatet ”Avvikelse”. Att rapportera samma punkt både med och utan avvikelse är bara aktuellt ifall den utan avvikelse rapporteras med BeVA-utredning.
Användarfall finns i Kontrollwiki – Kontrollsystemet – Myndighetsrapportering – Registrera och rapportera kontroller från 2024 – Casebeskrivningar för rapportering av kontroll.
Rapportering av kontroll på en dricksvattenanläggning
Lagstiftningsområde N ska endast användas på dricksvattenanläggningar, det vill säga anläggningar med huvudsaklig inriktning ”dricksvattenanläggning”. All kontroll som utförs på en dricksvattenanläggning ska rapporteras under lagstiftningsområde N. Övriga lagstiftningsområden får inte användas.
Exempel
En kontrollmyndighet vid en kontroll konstaterar att en dricksvattenanläggning inte anmält till kontrollmyndigheten att de lagt till ett nytt beredningssteg i dricksvattenproduktionen. Eftersom A01 inte ska användas på dricksvattenanläggningar rapporterar de avvikelse på N01 - Anmälan om betydande ändringar.
Rapportering av kontroll enligt fokusområden
De tidigare operativa målen tas bort från 2026 års kontroll. De ersätts av fokusområden för vilka mål för kontrollen tas fram. För 2026 kommer det inte att vara några rapporteringspunkter för dessa.
Resultat
Här anges resultatet för varje kontrollresultat. En avvikelse är det när det är en konstaterad avvikelse mot lagstiftningen. För en konstaterad avvikelse ska ett avvikelse-id genereras. Se Avvikelse-id.
Svarsalternativ |
Beskrivning |
Utan avvikelse |
Ingen avvikelse konstaterades. |
Avvikelse |
Konstaterad avvikelse mot lagstiftningen. |
BeVA-utredning
Kontroll av avsiktliga bedrägliga eller vilseledande ageranden. Rapporteras efter utförd kontroll om utredning av eventuella avsiktliga överträdelser har utförts. Kan rapporteras oavsett om syftet i förväg med kontrollen var att utreda sådana överträdelser. Kan rapporteras för både planerad och händelsestyrd kontroll.
Anges per kontrollresultat som avser något som har kontrollerats för att identifiera eller utreda eventuella avsiktliga bedrägliga eller vilseledande ageranden. Till exempel när myndigheten utreder uppgifter som inkommit via tips eller utreder uppgifter som framkommer under kontrollbesöket.
När planerad kontroll har utförts för att utreda misstänkta avsiktliga bedrägliga eller vilseledande ageranden utifrån myndighetens kontrollplan (se 9.2-kontroll), innebär det alltid att minst ett kontrollresultat anges med BeVA-utredning.
BeVA-utredning anges per kontrollresultat, när så är aktuellt. Både vid 9.2-kontroller (se 9.2-kontroll) och vid övriga kontroller, med eller utan avvikelse.
Avvikelse-id
När en avvikelse konstateras ska ett avvikelse-id genereras.
Uppgift |
Beskrivning |
Avvikelse-id |
Avvikelse-id används för att kunna följa avvikelser vid uppföljande kontroller. Unik identifierare för avvikelsen vid kontrollmyndigheten. UUID/GUID är inget krav. |
För en uppföljande kontroll ska avvikelse-id för den avvikelse som följs upp rapporteras.
Bedömning
För kontroller med kontrollorsak uppföljande kontroll ska bedömning anges. Bedömningen görs av respektive avvikelse som följs upp. Detta anges istället för resultat och rapporteringspunkt.
Svarsalternativ |
Beskrivning |
Åtgärdad |
Avvikelsen är åtgärdad. |
Kvarstår |
Avvikelsen har inte åtgärdats. |
Avskriven |
Avvikelsen tas bort av annat skäl, t.ex. att den ursprungliga bedömningen ändras. |